Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΕ ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ.

ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ...images

Αγαπητοί φίλοι

Το site του Σχολείου μας είναι πια γεγονός εδώ και χρόνια. Έγινε μια προσπάθεια μέσα από αυτό να παρουσιάσουμε στιγμιότυπα από τη ζωή του Σχολείου μας.
Ένας από τους στόχους μας είναι να αποτελέσει έναν από τους αγαπημένους διαδικτυακούς τόπους των μαθητών μας, αλλά και άλλων παιδιών. Μέσα από τις ιστοσελίδες του ελπίζουμε ότι τα παιδιά θα μπορέσουν να ψυχαγωγηθούν, να ενημερωθούν αλλά και να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.
Εκτός όμως από τα παιδιά το site υπάρχει για να καλύψει και τις ανάγκες των … μεγάλων! Δηλαδή των δασκάλων, των γονέων των μαθητών, αλλά και των υπολοίπων φίλων του Σχολείου μας. Η σελίδα,
Βήμα Επισκεπτών φιλοδοξούμε να αποτελέσει ένα βήμα επικοινωνίας αλλά και γόνιμου προβληματισμού, στους δύσκολους καιρούς που ζούμε όλοι μας.
Ξεκινάμε αυτήν την προσπάθεια με άρθρα από τον κυριακάτικο τύπο, τα οποία θεωρούμε ότι έχουν ένα γενικότερο ενδιαφέρον. Κι επειδή στην Ελλάδα ζούμε..., να διευκρινίσουμε το εξής: Μακριά από μας κάθε προσπάθεια μικροπολιτικής σκοπιμότητας ή στείρας κομματικής αντιπαράθεσης. Το σχολείο αποτελεί πεδίο διαλόγου και μάθησης. Σκοπός μας δεν είναι να διχάσουμε και να διχαστούμε, αλλά να προβληματίσουμε και να προβληματιστούμε. Να προσπαθήσουμε, να προσεγγίσουμε και να μοιραστούμε με τις φτωχές μας δυνάμεις τη σοφία, δηλαδή, να ασκήσουμε την ορθή σκέψη η οποία συνεπάγεται την ορθή κρίση.
Με αυτές τις λίγες σκέψεις, σας απευθύνουμε αυτήν την πρόσκληση επικοινωνίας. Με χαρά θα περιμένουμε τις δικές σας συνεργασίες – προβληματισμούς στην
ηλεκτρονική διεύθυνση ή στο fax του Σχολείου μας.

Στις προκλήσεις των καιρών θεωρούμε ότι η συμβολή σας θα είναι πολύτιμη, για την πνευματική καλλιέργεια όλων μας.

Σταμάτης Γλάρος

Οι δάσκαλοι δεν αυτοκτονούν

Οι δάσκαλοι δεν πρέπει να πληρώνονται !!!

Mικροί, Μεγάλοι χωρίς ηλικία

Φινλανδοί Παντογνώστες